Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

6 листопада – Міжнародний день запобігання експлуатації довкілля під час війни та збройних конфліктів

Актуальне
06.11.2023

З 2001 року відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН, щороку 6 листопада відзначається Міжнародний день запобігання експлуатації довкілля під час війни та збройних конфліктів.

Цей день заснований з метою привернення уваги до екологічних наслідків війни. Війна – це не тільки кров, смерть, зруйновані долі та знедолені сім'ї. Це знищене навколишнє середовище. Війна може протягом лічених хвилин знищити те, що іноді було створено цілими поколіннями.

Сьогодні, для України, ця дата має особливе та важливе значення. Наша держава безпосередньо зіткнулася з цією проблемою. Значні території в зоні проведення бойових дій отримали катастрофічну шкоду, стан довкілля серйозно постраждав. Росіяни як варвари знищують усе, вчиняють справжній екоцид і навіть не усвідомлюють, що навколишнє середовище не визнає кордонів...

Екоцид - часто називають мовчазною жертвою війни. Спалені промислові об’єкти, ліси, забруднені мінами і снарядами ґрунти, затоплені вугільні шахти, підірвані споруди, загиблі тварини й знищені рослини – справа рук і зброї російських окупантів. Все це порушує право на безпечне для життя та здоров'я довкілля не лише громадян України, а й всього людства. Це виклик, відповідати на який має не лише наша держава, а й увесь цивілізований світ.

Від початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну задокументовано понад 2,5 тисячі фактів шкоди довкіллю, зокрема розслідується 14 випадків екоциду. Щоденно збитки довкіллю України зростають приблизно на 102 мільйони євро.

За підрахунками Кабінету міністрів України, станом на 20 жовтня 2023 року, загальні економічні збитки навколишньому середовищу, завдані внаслідок російської агресії вже перевищують суму в 2 трильйони гривень, або ж 55,6 млрд євро. Збитки довкіллю Міністерство довкілля та природних ресурсів України наразі оцінює від забруднення: ґрунтів і земель – понад 984,4 млрд грн, водойм – 60,7 млрд грн, повітря – 1 078,7 млрд гривень. І це без врахування шкоди в результаті теракту на Каховській ГЕС, який став наймасштабнішим актом екоциду за останні 70 років. За даними цього ж міністерства, загальні збитки перевищують 146 млрд грн (3,8 млрд євро). Без води опинилися зрошувальні системи сільськогосподарських угідь, на яких вирощувалося близько 2 млн тонн зерна на рік. Це 70% від експортованого Україною зерна до Африки у 2022 році.

Половина з цих збитків пов'язана із забрудненнями повітря від лісових пожеж, ракетними атаками та горінням нафтопродуктів.

В ході війни страждають лісові насадження. Майже 3 млн га лісу було пошкоджено - це майже третина лісових територій України, 500 тис. га перебувають наразі під окупацією або в зоні військових дій. Нанесена шкода природному розмаїттю становить 600 видів фауни і 750 видів флори. Частину природних ресурсів втрачено назавжди.

Мінна небезпека призвела до обмеження або втрати можливості природокористування на значних територіях.

Уражені війною території та місцеве населення залишаються без належного доступу до води та санітарних умов, що може спричинити поширення інфекцій, вірусів та хвороб.

Через нестабільне електропостачання очисні споруди працюють неефективно. Усе це призводить до потрапляння у водні об’єкти неочищених стічних вод, нафтопродуктів, важких металів та небезпечних хімічних речовин. Вже зараз у річках на деокупованих територіях фіксується перевищення концентрації ртуті, міді, цинку, марганцю.

Сьогоднішня війна тримає у постійній напрузі через ризик радіаційної катастрофи та спричиняє додаткові викиди парникових газів, наслідки яких відчуватимуть далеко за межами національних кордонів нашої Держави.

Воєнні дії в рази пришвидшують зміни клімату, оскільки викиди парникових газів зростають в десятки разів, що сприяє підвищенню рівня глобальної температури в світі. Більше того, лісові пожежі призводять до зниження здатності поглинання лісами та торфовищами парникових газів.

На сьогоднішній день людство повинно усвідомити, що збитки, які завдають навколишньому середовищу під час збройних конфліктів, ще довго після їх припинення позначаються на стані екосистем та природних ресурсів і часто виходять за межі національних територій та термін життя одного покоління людей.

Після закінчення війни екологічна безпека буде одним із ключових пріоритетів для побудови справедливого та міцного миру в Україні.

                                                                                       

 

 

 

 

Лікар із загальної гігієни

Калуського районного відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                         Марія ЖЕКАЛО

 

 

 

 

2024 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше