Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

Одноразове декларування і податкова амністія на рік

Оголошення
02.09.2021

Одноразове декларування і податкова амністія на рік: кому і  що слід задекларувати з 1 вересня

З 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року в Україні запроваджується добровільне одноразове декларування доходів громадян, тобто є можливість легалізувати активи, одержані чи набуті за рахунок доходів, з яких у порушення вимог законодавства не було сплачено  податки і збори.

Верховна Рада 15 червня прийняла закон  «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету». Президент України 16 липня його підписав. Що передбачає цей закон, хто, що, коли і як повинен добровільно задекларувати, з’ясовуємо разом із начальником Калуської ДПІ ГУ ДПС в Івано-Франківській області Лілією Прокопів.

 

Коли розпочинається  добровільне декларування?

Відповідно до закону буквально через 10 днів, з 1 вересня 2021 року, розпочинається одноразове (спеціальне) добровільне декларування або так звана податкова амністія за умови сплати збору. 

 

Що означає податкова амністія?

Йдеться про декларування грошових активів, майна та майнових прав, одержаних чи набутих за рахунок доходів, з яких у порушення вимог законодавства не було сплачено  податки і збори. Це цілком добровільна акція, але для тих, хто нею не скористається, наслідки можуть бути не дуже хороші. Адже наступним кроком може стати контроль за витратами фізичних осіб для виявлення не задекларованих доходів

 

Що варто знати одноразове (спеціальне) добровільне декларування і що потрібно декларувати?

Це окремий порядок декларування фізичною особою належних їй грошових коштів, майна та майнових прав, які відповідають таким критеріям:

  • розміщені на території України та/або за її межами;
  • були одержані/набуті за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні;
  • з яких не були сплачені податки і збори, або сплачені не в повному обсязі;
  • які не були задекларовані протягом будь-якого з податкових періодів до 1 січня 2021 року.

Отже, добровільному декларуванню підлягають не всі грошові активи фізичної особи, майно/майнові права, а лише ті, які відповідають вказаним критеріям. Тож якщо грошові кошти, майно чи майнові права, отримані легально і при їх отриманні було сплачено відповідні податки чи збори, то додатково декларувати їх непотрібно.

Період добровільного декларування триває лише рік — з 1 вересня 2021 року по 1 вересня 2022 року.

 

Які активи потрібно декларувати?

Об’єктами добровільного декларування можуть бути активи фізичної особи, які належать їй на праві власності і знаходяться (зареєстровані, перебувають в обігу, є на обліку тощо) на території України або за її межами станом на дату подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації. Серед таких активів:

- валютні цінності,

- національна валюта (гривня) і іноземна валюта,

- права грошової вимоги,

- нерухоме майно (земельні ділянки, об’єкти житлової і нежитлової нерухомості),

- об’єкти незавершеного будівництва,

- рухоме майно, у тому числі транспортні засоби та інше цінне рухоме майно,

- предмети мистецтва та антикваріату,

- дорогоцінні метали, дорогоцінне каміння, ювелірні вироби тощо,

- частки (паї) у майні юридичних осіб, інші корпоративні права, майнові права на об’єкти інтелектуальної власності, цінні папери та/або фінансові інструменти.

Чи всі  ці активи потрібно декларувати.

Ні, слід врахувати  їх вартість або обсяги. Зокрема, не потрібно декларувати:

- одну або декілька квартир, сукупна площа яких не більше 120 кв. м.;

- житлові будинки, сукупна площа яких в межах 240 кв. м за умови наявності права власності на земельну ділянку відповідного цільового призначення;

- нежитлові будинки некомерційного призначення, площею не більше 60 кв. м.;

- земельні ділянки, площею в межах норми безоплатної передачі ;

- один легковий автомобіль з середньою ринковою вартістю не більше 400 тис. грн., або з робочим об’ємом циліндру двигуна не менш як 3000 куб. см.;

- грошові кошти в межах 400 тис. грн.

 Також добровільне декларування не стосується осіб, які за будь-який рік, починаючи з 1 січня 2010 року, подавали або мають подавати декларації з метою запобігання корупції.

 

 

 Яка процедура одноразового (спеціального) добровільного декларування? Які дії слід вчинити декларанту?

Особа, яка вирішила задекларувати свої ризикові активи, повинна з 1 вересня 2021 року подати до Державної податкової служби  одноразову (спеціальну) добровільну декларацію.

Декларація буде подаватися тільки в електронній формі. У декларації потрібно   вказати відомості про декларанта для його ідентифікації (прізвище, ім’я, по батькові, податковий номер), відомості про об’єкти декларування. Для грошових активів — вид, розмір та валюта активу, класифікація банківських металів тощо. Для рухомого та нерухомого майна — місцезнаходження або місце зберігання, вид, назва, рік виробництва/випуску тощо.

У добровільній декларації не треба вказувати  інформацію про джерела одержання/набуття об’єктів декларування.

 

Яку суму треба сплатити декларанту, щоб легалізувати свої активи?

Особливість добровільного декларування не лише у визнанні доходів, з яких не сплачено податки, а й у одноразовій сплаті окремого зобов’язання, збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування.

Із задекларованих активів громадянин має сплатити збір:

- 5% вартості валютних цінностей на рахунках у банках в Україні, а також інших активів, що знаходяться (зареєстровані) в Україні;

- 9% вартості валютних цінностей на рахунках в іноземних фінансових установах, а також з інших активів, що знаходяться за кордоном;

- 2,5% щодо номінальної вартості державних облігацій України, придбаних декларантом у період з 1 вересня 2021 року до 31 серпня 2022 року.

Разом із декларацією слід також подати копію документів, що підтверджують вартість об’єктів декларування.

 

Які гарантії отримають учасники добровільного декларування і сплати збору?

Якщо громадянин сплатить усі необхідні збори, держава гарантуватиме йому звільнення від відповідальності за порушення податкового, валютного законодавства. Контролюючі органи не будуть перевіряти джерела отримання декларантом доходів, за рахунок яких було одержано/набуто задекларовані активи Також гарантується нерозголошення державними органами та їхніми посадовими особами відомостей, що містяться в одноразових добровільних деклараціях, без відповідного рішення суду.

Але такі гарантії декларант отримає лише після сплати усіх необхідних зборів

Сплатити збір слід протягом 30 календарних днів з дати подання добровільної декларації. Можна розтермівати сплату збору, тоді відсоток буде дещо більшим. 

                                                          

2024 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше